BOYUN GERME-ORTA YÜZ VE ALIN GERME-KAŞ KALDIRMA (BROW LIFT)

* BOYUN GERME
* ORTA YÜZ
* ALIN GERME
* KAŞ KALDIRMA (BROW LİFT)

ORTA YÜZ VE ALIN GERME
YÜZÜN GÖZLER DAHİL YANAK, DUDAK ETRAFINI İLGİLENDİREN SARKMALARDA ÇENE ALTI-GIDI OLAYA KATILMADIĞINDA TERCİH EDİLİR.
DAHA ÇOK DERİ ELASTİKİYET KAYBI İLE BİRLİKTE GÖRÜLÜR, AŞIRI GÜNEŞE MARUZİYET VE SİGARA KULLANIMI GİBİ FAKTÖRLERDE VARSA DERİDEKİ YAŞLANMA BELİRTİLERİ DAHA DA BELİRGİN OLUR. AMA SADECE BU ETKENLER DEĞİL YERÇEKİMİNİN ETKİSİYLE YÜZDEKİ DERİ VE KAS TABAKASINDA BİR SARKMA VE GEVŞEME MEYDANA GELİR.
YİNE KİŞİNİN YAPTIĞI İLE PARALEL OLARAK KULLANDIĞI MİMİKLER OLUŞAN DERİN ÇİZGİLER YAŞLANMAYI DAHA DA DERİNLEŞTİRİR. YAŞLA BİRLİKTE KEMİKLERDE MEYDANA GELEN ZAYIFLAMA VE ÖZELLİKLE ÇENE KEMİĞİNİN KÜÇÜLMESİ ÜZERİNDEKİ CİLT ARTIK BOL GELECEĞİ İÇİN DURUMU KÖTÜLEŞTİRİR. YÜZ GERME İŞLEMİNİ ANLATMADAN ÖNCE YÜZ VE BOYUN BÖLGESİNİ ÜÇE BÖLEREK YÜZ YAŞLANMASININ SONUÇLARINI İNCELEMEKTE FAYDA VARDIR.
YÜZDE ORTA KISMA BAKTIĞIMIZDA HEM YANAKLARDAKİ YAĞ MİKTARININ YAŞLA BİRLİKTE AZALMASI SONUCU HEM DE BU YAĞ YASTIKÇIKLARININ CİLDİ TAŞIYAN MİMİK KASLARI VE DERİ İLE BİRLİKTE AŞAĞI DOĞRU SARKMASI SONUCU GENÇ YÜZDE BELİRGİN OLAN YANAKLAR VE ELMACIK KEMİKLERİ BÖLGESİ BASIK VE HATTA ÇUKUR BİR HAL ALIR. BURNUN HER İKİ YANINDAN BAŞLAYIP AĞIZ ÇEVRESİNDEN AŞAĞI DOĞRU İNEN KATLANTILAR DERİNLEŞİR. AĞIZ ÇEVRESİNDE ÇEPEÇEVRE DUDAKLARA DİK ÇENEYE DOĞRU SARKMA ÇATLAKLAR OLUŞUR.
ALIN VE KAŞLAR YÜZDEKİ YAŞLANMANIN İLK HABERCİLERİDİR GÖZLATINDA MORLUKLAR 20’Lİ YAŞLARLA BAŞLAR, DAHA SONRA ST GÖZ KAPAĞI KAŞDA DÜŞME OLUŞUR, MİMİKLERİN KULLANIM SIKLIĞI İLE “KAZ AYAKLARI” DEDİĞİMİZ GÖZÜN DIŞKISMINDAKİ ÇİZGİLER OLUŞUR, ALINDA VE KAŞLAR ARASINDA DİK ÇİZGİLENMELER OLUŞUR. DAHA ÇOK ALT KAPAKTA OLMAK KAYDIYLA YAĞ YASTIKÇIKLARINDA TOPLANMA VE SARKMA OLAYA EŞLİK EDER VE YAŞLI YÜZ OLUŞUR.
ALIN GERME OPERASYONUNDA PEK ÇOK FARKLI TEKNİK OLMASINA RAĞMEN GENELLİKLE SAÇLI DERİ İÇİNDEN KESİLEREK İZLERİN GÖRÜNMEMESİ SAĞLANIR. ARTIK TEKNOLOJİK GELİŞMELER İLE KESİLER DAHA KISA OLMAKTADIR. GENELLİKLE ORTAYÜZ GERME AMELİYATI ESNASINDA BU AMELİYATTA EKLENMEKTEDİR. DETAYLARI KAŞ ASMAYLA BİRLİKTE ANLATILMAKTADIR. (KAŞ ASMAYA BKZ.)
ORTA YÜZ AMELİYATLARI GÖZLERLE AĞIZ ARASINDAKİ, YANAKLARI VE ELMACIK KEMİKLERİNİ DE İÇEREN BÖLGENİN GENÇLEŞTİRİLMESİ İÇİN YAPILIR. GENÇLERDE DOLGUN OLAN YANAKLAR VE ELMACIK KEMİKLERİ ÇEVRESİ YAŞLA BİRLİKTE DÜZLEŞİR. ORTA YÜZ KALDIRMA AMELİYATINDA AMAÇ ORTA YÜZÜ TAŞIYAN MİMİK KASLARI VE DERİNİN TOPLU HALDE YUKARI DOĞAL YERİNE DOĞRU TAŞINMASIDIR. BU ŞEKİLDE YANAKLAR DOLGUNLAŞIR AĞIZ ÇEVRESİNDEKİ DERİN KIRIŞIKLIKLAR KAYBOLUR VE YÜZ YORGUN İFADEDEN KURTULUR. BU İŞLEMİN YAPILMASI İÇİN ALT GÖZ KAPAĞI VE KİRPİKLER ARASINDAN İZ BIRAKMAYACAK BİR HAT BOYUNCA KESİLİR. (AYNI YERDEN ALT GÖZ KAPAĞI GENÇLEŞTİRME VE GÖZALTI TORBALARININ ALINMASI AMELİYATI AYNI SEANSTA YAPILABİLİR) BUNA EK OLARAK SAÇLI DERİDE İZ BIRAKMAYACAK UFAK KESİLER YAPILABİLİR. ENDOSKOPİ KULLANILARAK DA YAPILABİLMEKTEDİR.
AMELİYATSIZ YÜZ ASKI TEKNİKLERİ DE KULLANILABİLMEKTEDİR. BUNLAR AMELİYAT KADAR ETKİLİ VE KALICI SONUÇLAR SAĞLAMASA DA AMELİYATTAN ÇEKİNEN HASTALAR İÇİN KISMİ BİR İYİLEŞME SAĞLAMAKTADIR. BU AMAÇLA ÖZEL ÜRETİLMİŞ CERRAHİ ASKI İPLİKLERİ (APTOS) SADECE KÜÇÜK DELİKLER AÇILARAK ORTA YÜZ BÖLGESİNE YERLEŞTİRİLİR ETKİSİ BİRBUÇUK İKİ YIL KADAR OLABİLİR. AMELİYAT İLE ORTA YÜZ ESTETİĞİ İSE KALICIDIR AMA YAŞLANMA AMELİYAT BİTTİKTEN SONRA DA DEVAM EDEN BİR SÜREÇTİR VE ETKİLERİ UZUN ZAMAN İÇİNDE ORTAYA ÇIKACAKTIR.

KAŞ KALDIRMA (BROW LİFT)
GÜNÜMÜZDE BOTOKS VE BUNA EK OLARAK DEĞİŞİK ASKI MATERYALLERİ KULLANILARAK YA DA SADECE ALIN DERİSİ YUKARI TAŞINARAK KAŞLAR YUKARIYA DOĞRU ÇEKİLİR (KAŞ ASMA). KAŞ ASMA AMELİYATLARI YAPILACAK KESİNİN UZUNLUĞUNU AZALTMAK AMACIYLA ENDOSKOPİK OLARAK DA YAPILABİLMEKTEDİR. KAŞ ASMA AMELİYATLARI ÇOK KÜÇÜK KESİLERDEN CİLT HİÇ AÇILMADAN DIŞARIDAN ASICI BİR CERRAHİ İPLİĞİN YERLEŞTİRİLMESİ İLE DE YAPILABİLİR. BU ŞEKİLDE YALNIZCA KAŞ YUKARIYA DOĞRU ÇEKİLMEKTEDİR VE AMELİYATSIZ KAŞ ASMA YÖNTEMİ OLARAK AMELİYATTAN ÇEKİNEN HASTALAR ARASINDA POPÜLERDİR. YÖNTEMİN SİZİN İÇİN UYGUN OLUP-OLMADIĞINA CERRAHINIZLA BİRLİKTE KARAR VERMELİSİNİZ.
ALIN GERME VE KAŞ KALDIRMA AMELİYATLARINDA PEK ÇOK FARKLI TEKNİK OLMASINA RAĞMEN GENELLİKLE SAÇLI DERİ İÇİNDEN KESİLEREK İZLERİN GÖRÜNMEMESİ SAĞLANIR. BUNA EK OLARAK DEĞİŞİK ASKI MATERYALLERİ KULLANILARAK YA DA SADECE ALIN DERİSİ YUKARI TAŞINARAK KAŞLAR YUKARIYA DOĞRU ÇEKİLİR ( KAŞ ASMA ). KAŞ ASMA AMELİYATLARI YAPILACAK KESİNİN UZUNLUĞUNU AZALTMAK AMACIYLA ENDOSKOPİK OLARAK DA YAPILABİLMEKTEDİR. ÖZEL KAMERALAR VE ALETLERLE YAPILAN BU İŞLEME ENDOSKOPİK KAŞ ASMA YA DA ENDOSKOPİK KAŞ KALDIRMA AMELİYATI DENİR. KAŞ ASMA AMELİYATLARI ÇOK KÜÇÜK (1-2MM) KESİLERDEN CİLT HİÇ AÇILMADAN DIŞARIDAN ASICI BİR CERRAHİ İPLİĞİN YERLEŞTİRİLMESİ İLE DE YAPILABİLİR. BU ŞEKİLDE YALNIZCA KAŞ YUKARIYA DOĞRU ÇEKİLMEKTEDİR VE KAPSAMLI BİR MÜDAHALE DEĞİLDİR. ANCAK AMELİYATSIZ KAŞ ASMA YÖNTEMİ OLARAK AMELİYATTAN ÇEKİNEN HASTALAR ARASINDA POPÜLERDİR. HANGİ YÖNTEMİN SİZİN İÇİN EN UYGUN OLDUĞUNA CERRAHINIZLA BİRLİKTE KARAR VERMELİSİNİZ.

“BOYUN GERME-ORTA YÜZ VE ALIN GERME-KAŞ KALDIRMA (BROW LIFT)” için hiç yorum yapılmamış

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Konular

Videolar

Video arşivime buradan ulaşabilir, estetik konuları hakkında bilgi alabilirsiniz.

Adres

Bağdat Cad. Muratoğlu Apt.

No:341 Kat: 4/10 Şaşkınbakkal / İSTANBUL

Haritada Göster

Türk Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Derneği
International Society of Aesthetic Plastic Surgery