ÇENE EKLEM HASTALIKLARI

* TEMPORO-MANDİBULER EKLEM BOZUKLUKLARI
* ÇENE EKLEM HASTALIKLARI
* TMD

ÇENE EKLEMİ AĞZIMIZI AÇIP KAPATMAYI SAĞLAYAN BİR EKLEMDİR VE KAFA İLE ALT ÇENE KEMİĞİNİN BİRBİRLERİ İLE TEMAS ALANINDADIR BU EKLEM. EKLEM DEMEK VÜCÜDUMUZDA İKİ AYRI ANA KEMİK YAPININ BİRBİRİYLE TEMAS NOKTASI DEMEKTİR VE EKLEM YÜZEYİ VÜCUDUMUZDAKİ TÜM EKLEMLERDE OLDUĞU GİBİ KIKIRDAK YAPIDAN MEYDANA GELMEKTEDİR.
BU KIKIRDAK YAPILARA HERHANGİ BİR SEBEPLE BASKI UYGULANMASI , KIKIRDAĞIN SU KAYBETMESİNE VE HACMİNİN KÜÇÜLMESİNE NEDEN OLUR. KENDİNİ YENİLEME ÖZELLİĞİ OLMADIĞI İÇİN KIKIRDAK HÜCRELERİNİN, UYGULANAN BASI DEVAM EDERSE EKLEMDE FONKSİYON BOZUKLUĞU MEYDANA GELİR. ÇENE EKLEMİ FONKSİYON BOZUKLUKLARINA TEMPORA MANDİBULAR EKLEM DİSFONKSİYONU (TMD) DENİR. TMD NEDENLERİ KAZALAR VE DARBELERE, ROMATİZMAYA, AĞZI ANİDEN AŞIRI AÇMA, DİŞ ÇÜRÜMELERİ VE DİŞ SIKMALARINA BAĞLI OLABİLİR.
ÇENE AÇIKLIĞI SIRASINDA ÇENE EKLEMİ İKİ FARKLI HAREKET YAPMAKTADIR, BUNLAR BASİT MENTEŞE HAREKETİ VE ÖNE DOĞRU KAYMA VE ROTASYON HAREKETLERİDİR. TEMEL İŞLEVİ ALT ÇENENİN ÇİĞNEME VE KONUŞMADIR.
AĞIZIN NORMAL POZİSYONUNDAN SAPMALARA NEDEN OLAN KAPANMALAR ÇİĞNEME KASLARINDA SPAZMLARA NEDEN OLUR, BU DA ÇENE EKLEMİ FONKSİYON BOZUKLUKLARININ EN ÖNEMLİ NEDENLERİ ARASINDADIR. ÇENE EKLEMİ FONKSİYON BOZUKLUĞUNDA GÖRÜLEN AĞRININ KLASİK BİR ÜÇLEMESİ VARDIR. AĞRI; EKLEMDEN GELEN SES; KISITLI ÇENE HAREKETİ AĞRININ BAŞLAMA ŞEKLİ NEDENİ HAKKINDA BİR ÖN BİLGİ VEREBİLİR. EKLEM AĞRISI HAREKETLE ŞİDDETLENİR VE DEVAMLIDIR. ÇENE KASLARINDAKİ AĞRI STRESLE ARTAR VE ARALIKLARLA GELİR. EKLEMDEN GELEN SESİN ŞEKLİ DE NEDENİ HAKKINDA BİLGİ VEREBİLİR. TEK BİR KLİK SESİ GELİYORSA MASUMDUR VE KENDİLİĞİNDEN GEÇEBİLİR. AĞIZ HEM AÇILIR HEM KAPANIRKEN KLİK SESİ GELİYORSA; BU YER DEĞİŞTİREN EKLEM DİSKİNİN AĞIZ AÇIP KAPANIRKEN SIKIŞTIRILMASINA BAĞLI OLARAK OLUŞUR. EKLEMDEN ÇITIRTI ŞEKLİNDE SES GELMESİ EKLEM YÜZEYLERİNİN EZİLDİĞİNİ, YUMUŞAKLIĞINI YİTİRDİĞİNİ, EKLEMDE DEJENERASYON BAĞLADIĞINI GÖSTEREBİLİR.
İLERİ AŞAMADA KISITLI ÇENE HAREKETİ İSE ; EKLEM DİSKİNİN GERİ DÖNÜŞSÜZ ÖNE DOĞRU ÇIKIKLARINDA, EKLEM YAPIŞIKLIĞI VE KİREÇLENMELERİNDE, ELMACIK KEMİĞİ KIRIKLARINDA MEYDANA GELEBİLİR.
TMD TANI İÇİN KARŞILAŞTIRMALARI EKLEM GARFİLER, BT VEYA MR GEREKTİREBİLİR. TEDAVİ YÖNTEMLERİ İSE İLAÇ KULLANILMASI, FİZİK TEDAVİ, EKLEMİN MANEVRA İLE YERİNE OTURTULMASI, EKLEMİN KAPALI OLARAK YIKANMASI VE AÇIK EKLEM CERRAHİSİ GİBİ ÇOK ÇEŞİTLİDİR.

“ÇENE EKLEM HASTALIKLARI” için hiç yorum yapılmamış

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Konular

Videolar

Video arşivime buradan ulaşabilir, estetik konuları hakkında bilgi alabilirsiniz.

Adres

Bağdat Cad. Muratoğlu Apt.

No:341 Kat: 4/10 Şaşkınbakkal / İSTANBUL

Haritada Göster

Türk Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Derneği
International Society of Aesthetic Plastic Surgery