ÇENE ESTETİĞİ (GENİOPLASTY)

* ÇENE GERİDE
* ÇENE İLERDE

ÇENE UCU ESTETİĞİ
ÇENE VE BURUN YÜZÜMÜZÜN EN ÖNE ÇIKAN ÜÇ BOYUTLU ORGANLARIDIR. YAN PROFİLDEN BAKILDIĞINDA BURUN VE ÇENE UYUMU BÜTÜNDE GÜZELLİĞİN ALTINI ÇİZERKEN; BU İKİ ORGAN ARASINDAKİ UYUMSUZLUK BÜTÜN GÜZELLİĞİ ÇİRKİNLEŞTİREBİLİR.
BURDA ÇENE ESTETİĞİNDE DİŞLER ARASI UYUMUN ÇENE BOZUKLUĞA KATILMADIĞI PROBLEMLERİ ANLATACAĞIM. ALT VE ÜST DİŞLERİN BİRİBİRİ ÜZERİNDE ALT DİŞLER GERİDE ÜST DİŞLER KISMEN ÖNDE OLACAK ŞEKİLDE YADA ISIRMA POZİSYONUNDA ÜST DİŞLER ALT DİŞLER ÜZERİNDE KAPANIYOR İSE OKLÜZYON NORMAL DENİR. ÇENE UCU ESTETİĞİNDE OKLÜZYON NORMAL OLMALIDIR. OKLÜZYON NORMAL DEĞİLSE Kİ ALT DİŞLER GERİDE YADA ÜST DİŞLER GERİDE OLDUĞU DURUMLARDIR, ÖNCE DİŞ ŞEKİLLENDİRME TEDAVİSİ YAPILIR DAHA SONRA ÇENE CERRAHİSİ YAPILIR. BU KONUYU ORTODONTİK CERRAHİ BAŞLIĞINDA ANLATTIM.
ÇENE UCU ESTETİĞİ BURUN GİBİ ÇENE UCU DA, YÜZÜN DİĞER BÖLÜMLERİ İLE ORANTILI VE UYUMLU OLMALIDIR. OLMADIĞI DURUMLARDA ÖZELLİKLE YAN GÖRÜNTÜLERDE, HİÇ DE ESTETİK OLMAYAN BİR PROFİL ORTAYA ÇIKABİLİR. ÇENE UCU NOMALDEN BÜYÜK İSE KABA VE UZUN BİR YÜZ ORTAYA ÇIKAR Kİ, YAPILACAK BİR AMELİYAT İLE ÇENE UCU ESTETİK TEMELLERE UYGUN OLARAK KÜÇÜLTÜLEBİLİR. ESTETİK YÜZ GÖRÜNÜMÜ İÇİN FAZLA KEMİĞİN ÇIKARILMASI VEYA ÇENE UCUNUN GERİYE DOĞRU KAYDIRILMASI ŞEKLİNDE OLABİLİR. GERİYE KAYDIRILAN ÇENE UCU PLAK VEYA VİDA YARDIMI İLE YENİ POZİSYONUNDA TESPİT EDİLİR.
ÇENE UCUNUN NORMALDEN KÜÇÜK OLMASI DAHA SIK GÖRÜLEN BİR ŞEKİL BOZUKLUĞUDUR, AYNI ANDA KEMERLİ VE BÜYÜK BİR BURUN DA VAR İSE, DEFORMİTE DAHA DA AĞIRLAŞIR VE KİŞİNİN YÜZÜ KUŞ YÜZÜNE BENZER BİR GÖRÜNÜM ALABİLİR. BÖYLE BİR DURUMDA ÇENE ALTI DOKULARININ DESTEĞİ DE AZALACAĞINDAN ÇENE UCU ALTINDAKİ YUMUŞAK DOKULARIN SARKMASI DA DAHA ÇABUK GÖRÜLECEK VE KİŞİDE AYNI ZAMANDA GIDI DEFORMİTESİ DE OLUŞACAKTIR. KÜÇÜK ÇENENİN BÜYÜTÜLMESİ; ÇENE UCU KEMİĞİNİN KESİLEREK ÖNE İLERLETİLMESİ ŞEKLİNDE VEYA ÇEŞİTLİ İMPİLANTLARIN SİLİKON, MEDPOR, TİTANYUM ÇENE UCUNA YERLEŞTİRİLMESİ İLE YAPILMAKTADIR. ÇENE UCUNUN BÜYÜTÜLMESİ KİŞİNİN GIDI PROBLEMİNİN DE ÇÖZÜLMESİNİ SAĞLAR.
BU AMELİYATLARA GENİOPLASTY ADI VERİLMEKTEDİR. AĞIZ İÇİNDEN GİRİLEREK MÜDAHELE EDİLİR YÜZDE HERHANGİ BİR İZ OLMAZ. AMELİYATI GENEL ANESTEZİ ALTINDA YAPILIR VE YAKLAŞIK BİR SAAT KADAR SÜRMEKTEDİR. HASTANEDE KALMAYA GEREK OLMADAN EVİNE TABURCU EDİLİR. AĞRI GENELLİKLE AZDIR VE AĞRI KESİCİ KULLANMAKLA İYİ TOLERE EDİLİR. İYİLEŞME AĞIZ VE ÇENEDEKİ ŞİŞLİKLER ORTALAMA 7-10 GÜNDE AZALIR.

“ÇENE ESTETİĞİ (GENİOPLASTY)” için hiç yorum yapılmamış

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Konular

Videolar

Video arşivime buradan ulaşabilir, estetik konuları hakkında bilgi alabilirsiniz.

Adres

Bağdat Cad. Muratoğlu Apt.

No:341 Kat: 4/10 Şaşkınbakkal / İSTANBUL

Haritada Göster

Türk Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Derneği
International Society of Aesthetic Plastic Surgery