GÖZ KAPAĞI ESTETİĞİ (BLEFAROPLASTY)

* BLEFAROPLASTY
* GÖZ ALTI TORBALARI
* GÖZ KAPAĞINDA DÜŞME

GÖZ KAPAĞI ESTETİĞİ
GÖZ YÜZÜMÜZDE EN ÇOK DİKKAT ÇEKEN VE KENDİMİZİ İFADE ETTİĞİMİZ EN ÇARPICI GÜZEL ALANDIR.
İLK KARŞILAŞMADA, İLK GÖRÜŞMELERİNDE KARŞIDAKİ KİŞİLERİN SİZE OLAN DAVRANIŞLARINI TAMAMEN DEĞİŞTİRECEK KADAR ETKİLİDİR; “GÖZLER HER ŞEYİ ANLATIR” SÖZÜ PEK ÇOK ŞARKIYA VE ŞİİRE DE KONU OLMUŞTUR.
GÖZ ETRAFINDA OLUŞAN YAŞLANMA BULGULARI YÜZÜMÜZDE FARK EDİLEN ALANLARIN BAŞINDA GELİR VE GÖZ ÇEVRESİNDE İLK OLARAK GÖZ ALTINDA BULUNAN YAĞ DOKUNUN KAYBI İLE BAŞLAR. DAHA SONRA ÜST GÖZ KAPAKLARINDA DÜŞME, SARKMA BAŞLAR. ARDINDAN ALT GÖZ KAPAKLARDA DA DÜŞME DEVAM EDER VE GÖZ ALTI TORBALARI İLE YAŞLI GÖZ ÇEVRESİ MEYDANA GELİR. GÖZ YÜZÜN TAM ORTASINDA YER ALDIĞI İÇİN SADECE GÖZ ETRAFI OPERASYONU İLE KAŞ VE GÖZ KUYRUĞU GİBİ ALANLARIN DÜZELTİLMESİ SAĞLANAMAYABİLİR, BU DURUMDA ALIN GERME, ORTA YÜZ GERME HATTA DOLGU MADDESİ GEREKEBİLİR. BU DURUM İLK MUYANEDE HEKİMLE KONUŞULDUĞUNDA SİZE DETAYLI BİLGİ VERECEKTİR.
GÖZ KAPAĞI OPERASYONLARI SADECE ESTETİK AMAÇLI DEĞİL, ÜST GÖZ KAPAĞINDAKİ DÜŞMEYE BAĞLI KAPAKTA AĞIRLIK HİSSİ VE KAPAK KALDIRILAMAZ, GÖZ KAPAĞINI KALDIRMADA ZORLANILDIĞI İÇİN SÜREKLİ KAŞLARLA BİRLİKTE KALDIRMA SONUCUNDA BAŞ AĞRISI, YORGUNLUK, SİNİRLİLİK, UZUN SÜRE KİTAP GAZETE OKUYAMAMA, TELEVİZYON SEYRETMEDE ZORLANMA, UYUKLAMA GİBİ ŞİKAYETLERE NEDEN OLMAKTADIR. KAPAK DÜŞÜKLÜĞÜ DAHA İLERİ EVRELERDE PUPİL DENİLEN GÖRMEMİZİ SAĞLAYAN ARALIĞI KAPATTIĞI İÇİN GÖRME DE ZORLANMAYA NEDEN OLUR.
AYNI ŞEKİLDE ALT KAPAKTA OLUŞAN TORBALAR ZAMANLA ÇOK İNCE ZAR GİBİ OLAN ALT KAPAK DERİSİNİ AŞAĞI ÇEKER EKTROPİYON DENİLEN GÖZ KENARININ DIŞA DÖNDÜĞÜ RAHATSIZLIĞA NEDEN OLUR. EKTROPİON GÖZDE KURULUK, KERATİT VE HATTA KÖRLÜĞE NEDEN OLUR.
GÖZ KAPAĞI OPERASYONU, BLEFAROPLASTİ HASTA OTURUR POZİSYONDA İKEN PLANLARAK LOKAL ANESTEZİ ALTINDA BAZEN SEDASYONLA BU PLANA UYGUN YAPILIR. GÖZ ETRAFINDAKİ SARKMALAR KAŞ VE ALIN DERİSİNDEKİ SARKMALARLA BERABER OLABİLİR BU DURUMDA “KAŞ KALDIRMA” “ALIN GERME” OPERASYONLARI ± BLEFAROPLASTİ OPERASYONUNA EKLENEREK MÜKEMMEL SONUÇ ELDE EDİLİR. ÜST KAPAK KESİSİ KAPAKTA MEVCUT KATLANTI ALANINDAN GİRİLEREK (SONUÇ İZ 6 AY SONRA ESKİ ÇİZGİNİN YERİNİ ALARAK GÖRÜNMEZ), ALT KAPAK KESİSİ İSE TAM KİRPİK ALTINDAN YAPILIR. ARDINDAN BERABERİNDE KAS İÇEREN DERİ EKSİZYONU, GEREKİRSE YAĞ DOKU EKSİZYONU YAPILIR DAHA SONRA CİLT ALTINA KONULAN DEVAMLI VE GÖRÜNMEYEN KALICI DİKİŞLERLE DERİ KAPATILIR. BU DİKİŞLER 5 GÜN SONRA ALINIR VE GENELİKLE GAYET NORMAL GÖRÜNÜMDEKİ KAPAKLAR İLE GÜNDELİK HAYATTA DÖNEBİLİR. NADİREN DE OLSA MORLUK OLUR VE ORTALAMA 5-7 GÜN SONRA KAYBOLUR.

“GÖZ KAPAĞI ESTETİĞİ (BLEFAROPLASTY)” için hiç yorum yapılmamış

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Konular

Videolar

Video arşivime buradan ulaşabilir, estetik konuları hakkında bilgi alabilirsiniz.

Adres

Bağdat Cad. Muratoğlu Apt.

No:341 Kat: 4/10 Şaşkınbakkal / İSTANBUL

Haritada Göster

Türk Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Derneği
International Society of Aesthetic Plastic Surgery